Stopy wody pod kilem i wiatru w żagle!

Żeglarstwo 18 listopada 2015
Stopy wody pod kilem i wiatru w żagle!
Ponad stu żeglarzy z 50 załóg będzie się ścigało na Jeziorze Pątnowskim w 21 Zimowych Regatach Barbórkowych. To jedyna tak duża impreza żeglarska w kraju w sezonie jesienno-zimowym. Możemy ją organizować bez obaw, ponieważ mamy jezioro podgrzewane przez elektrownię, które nie zamarza. Przynajmniej nie powinno. Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii regat.

- Różne warunki mieliśmy. Był śnieg, mróz, mgła, która ograniczała widoczność. Rozstawiliśmy trasę i nie widzieliśmy, gdzie kto płynie. Był jeden rok, kiedy zamarzło jezioro i nie mogliśmy przeprowadzić regat - mówi Andrzej Mrówczyński z Klubu Żeglarskiego przy KWB Konin. - A największy problem w ostatnich latach mamy z wiatrem. Po prostu jest go mało. Liczymy jednak, że w tym roku wszystko ułoży się po myśli żeglarzy.

Od trzech lat regaty barbórkowe w Koninie połączone są również z koncertem ,,Złota szekla’’. W Domu Kultury Oskard w piątek o 18.30 wystąpi koniński zespół Folk Street, a potem gwiazdy wieczoru: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. W sobotę rano na przystani w Pątnowie miłośnicy wiatru i wody rozpoczną wyścigi.