Tajemnica Montale Paris

2019-06-06

Wszelkie głosy wskazują, że za marką Montale Paris stoi Pierre Montale. Niemniej ciekawą sprawą jest to, że nigdy nie udziela on wywiadów, a nawet podobno… nigdy nikt go nie widział. Oficjalnie twórcą oraz właścicielem i osobą zarządzającą marką Montale jest Ammar Atmeh, Palestyńczyk na co dzień mieszkający w Dubaju. Coraz więcej pojawiających się faktów mówi, że prawdopodobnie Montale to po prostu marka, która bardzo sprytnie wplotła w swoją historię postać Pierre’a, który miał stworzyć nietuzinkowe pachnidło dla arabskiej rodziny królewskiego i następnie osiąść w Paryżu, gdzie otworzył Montale Parfums. Jest to rzecz jasna hipoteza, niemniej warta szybkiego przeanalizowania.


Jeśli skupić się bardziej na znanych faktach, to ponad 100 kompozycji zapachowych, które od 2003 roku zdążyła wypuścić marka Montale Paris, jest raczej dziełem zespołu mniejszych i większych perfumiarzy, których nazwisk nie poznamy. Wszyscy oni pracują dla Atmeha - co ciekawe, na rynku arabskim sprzedaje on je pod zgoła inną nazwą. Zagraniczni blogerzy jakiś czas temu informowali o rzekomym konflikcie pomiędzy Atmehem a Pierrem, którego skutkiem miało być stworzenie przez tego pierwszego właśnie osobnej linii perfum. Nie zostało to w żaden sposób oficjalnie potwierdzone, zatem można także przyjąć założenie, że to kolejny bardzo sprytny zabieg marketingowy, który pozwala marce Montale sprzedawać dwa razy ten sam produkt.


Warto wiedzieć, że firma Montale w 2011 roku została jedną z najlepiej sprzedających się marek w świecie perfum. Okazuje się, że mocne, skoncentrowane pachnidła utrzymane w arabskiej estetyce są doskonałym biznesem. Doskonale sprzedają się one na arabskim rynku, gdzie sporą część decyduje się nabywać miejscowa ludność, nie mniejszy jednak biznes można zrobić, sprzedając perfumy turystom. Dzięki wprowadzeniu szeregu naprawdę egzotycznych nut zapachowych, perfumy Montale weszły do mainstreamu i niemal wszędzie będzie na nie popyt.


Choć na flakonikach perfum Montale znajdujemy informację o tym, że są produkowane we Francji, prawdopodobnie są jednak rozlewane w Arabii Saudyjskiej. Sama firma Montale ma podobno aż 18 fabryk na terenie całego świata, zatem trudno jest dociekać tu prawdy. Fortel z produkcją we Francji nie jest taki trudny, jeśli np. właśnie tam odbywa się konfekcja.


Nie sposób odmówić marce Montale wielkości i nie sposób nie poświęcać jej uwagi. Przez zaledwie paręnaście lat istnienia na rynku, podbijają światowe rynki bez najmniejszego trudu i każdego roku wypuszczają parę nowości, co raczej nie jest tak często spotykane na perfumiarskim rynku. Montale zasługuje na uwagę także ze względu na sposób prezentacji swojego produktu. Nie musi się on co prawda każdemu podobać, jednak trzeba oddać pokłon w stronę uznania ich spójności. Zamknięte są one w puszkowym flakonie, który przyciąga wzrok. Warto podkreślić, że perfumy Montale wyróżniają się także co najmniej dobrą kompozycją zapachową, są gęste, mocne i trwałe. Ich nietypowe opakowanie jest jednocześnie ochroną przed uciekaniem zapachu zamkniętej w jego wnętrzu mikstury.