Cordura

2019-04-12

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z motocyklami, specjalistycznymi wyprawami górskimi, bądź nurkowaniem wie, co to jest i do czego służy cordura.


Ta tkanina posiadająca wysoką odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia jest swoistym ewenementem na skalę światową w produkcji ubrań bądź dodatków dla osób, które potrzebują tego rodzaju zabezpieczenia podczas realizacji swoich działań, każdego dnia i w każdych warunkach. Cordura https://deflouexplorerstore.com/pl/p/SANTI-SKAFANDER-ENDURO-STANDARD-LADIES/893 w Warszawie, dzięki swoim właściwościom, jest praktycznie niezniszczalna. Wykorzystywana wszędzie tam, gdzie potrzeba materiały odpornego na nawet najsilniejsze ingerencje z zewnątrz, stanowi warstwę ochronną dla ciała, ale także dla bagażu, czy innych wartościowych rzeczy, które wymagają takiej dodatkowej ochrony.


Wykorzystanie cordury to szeroki wachlarz rzeczy, zarówno tych codziennego użytku, jak i nietypowych. Przede wszystkim korzystają z niej motocykliści, dla których stanowi świetną ochronę przed panującymi warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim przed wiatrem oraz deszczem, ponieważ nie przepuszcza żadnej z tych rzeczy, a jednocześnie charakteryzuje się wysokim stopniem lekkości, co zapewnia komfort użytkowania. Bardzo często wykorzystuje się ją w produkcji kombinezonów oraz specjalistycznych skafandrów potrzebnych do uprawiania nurkowania. Wcześniej wspomniane w przypadku motocyklistów właściwości sprawdzą się również tutaj, dzięki zastosowaniu cordury kombinezon nie przepuszcza wody, co ma olbrzymi wpływ podczas nurkowania w ekstremalnie zimnych wodach. Właśnie taka ochrona, jaką daje cordura, powoduje zminimalizowanie praktycznie do zera takich niespodzianek, jak hipotermia, czy problemy z oddychaniem, będące wynikiem przebywania w zbyt niskiej temperaturze.


Cordura ma też szerokie zastosowanie w produkcji ubrań, obuwia, czy wyposażenia trekkingowego, podczas wypraw górskich, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, dla których udawanie się w niemal niedostępne miejsca, by ratować ludzkie życie, to niemal codzienność. Takie osoby, których z marszu można nazwać cichymi bohaterami, muszą przede wszystkim umieć zadbać w takich trudnych nieraz warunkach, jakie panują w górach, o siebie. W związku z czym tak ważne jest, by ich asortyment, z jakim wyjeżdżają lub wychodzą na misję ratowniczą, posiadał odpowiednie zabezpieczenia oraz chronić w najważniejszych aspektach. Ciężko w takie sytuacji nie docenić cordury, jako jednego z głównych materiałów, z których wykonywany jest sprzęt ratowniczy. Ten lekki, doskonale izolujący materiał sprawdza się podczas misji ratunkowych doskonale, a jego trwałość oraz właściwości nieraz sprawiały, że zostało ocalone niejedno ludzkie życie.


Cordura jest materiałem patentowym, gdzie prawa do jej wytwarzania oraz dystrybucji mają tylko określone firmy. Dlatego też bardzo łatwo jest upewnić się, że nasz produkt, zachwalany, jako wykonany właśnie z cordury, jest oryginalny, czy to zwykła podróbka – wystarczy sprawdzić metkę, czy jest na niej logo odpowiedniego producenta. Warto tego typu rzeczy ustalić przed wykorzystaniem tego materiału w bezpośredniej walce z siłami natury bądź naszymi słabościami, ponieważ wtedy może się okazać, że jest za późno.