Administrator czy zarządca?

2019-05-30

Jeśli masz w posiadaniu jakąkolwiek nieruchomość, musisz zdawać sobie sprawę, że samo płacenie podatków to nie wszystko, co nakłada na ciebie prawo. Okazuje się, że masz cały szereg obowiązków, których nieprzestrzeganie wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi dla ciebie. Oczywiście, lista ta jest znacznie krótsza, gdy mówimy o budynku jednorodzinnym, dłuższa natomiast wtedy, gdy są w nim lokale usługowe czy mieszkania - jedno jednak jest pewne: jest tych zadań sporo. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy odpowiedzialnej za kompleksową opiekę nad budynkiem. Gdy jednak wpiszesz w wyszukiwarkę internetową hasło “administrowanie nieruchomościami warszawa http://edyl.pl/“, szybko zorientujesz się, że poszczególne oferty znacząco się od siebie różnią. Musisz bowiem uważać, kogo zatrudniasz: administrator to bowiem nie to samo co zarządca!


Możesz być tym zaskoczony, bowiem większość z nas na co dzień totalnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Administrowanie czy zarządzanie budynkiem kojarzymy z dokładnie tymi samymi obowiązkami, przez co często nawet we wspólnotach mieszkaniowych pojawiają się wymagania, by jedna z tych osób została zwolniona. I rzeczywiście, każda nieruchomość poradzi sobie bez administratora, jeśli zatrudniony będzie zarządca - to on właśnie ma znacznie większe kompetencje i możliwości. Gdy przeszukujesz internet pod hasłem “administrowanie nieruchomościami warszawa”, zdecydowanie powinieneś szukać zarządcy. Okazuje się bowiem, że w polskim prawie nie ma żadnych wytycznych co do zadań administratora. Określa je jedynie jeden wyrok Sądu Najwyższego z 2006 roku, w którym zawarte są tylko: pobieranie czynszu, dbałość o porządek i wykonywanie bieżących napraw. Tymczasem kompleksowe zarządzanie nieruchomościami to znacznie więcej.

Dlaczego lepiej zatrudnić zarządcę niż administratora?

Mimo tego, że wpisałeś w okienko wyszukiwarki internetowej hasło “administrowanie nieruchomościami warszawa”, znacznie lepiej będzie zatrudnić zarządcę. Oczywiście, on także będzie musiał zająć się egzekwowaniem regularnych wpłat czy dbałością o porządek na terenie nieruchomości. To jednak dopiero początek tego, co leży w jego obowiązkach i jako właściciel, powinieneś zdawać sobie z tego dokładnie sprawę. Zwłaszcza, jeśli pod hasłem “administrowanie nieruchomościami warszawa” szukasz kogoś, kto kompleksowo zajmie się sprawami twojej nieruchomości.


Jakie są podstawowe obowiązki zarządcy? Gdy przeglądasz oferty spod hasła “administrowanie nieruchomościami warszawa”, skup się przede wszystkim na firmach, które oferują nie tylko utrzymywanie czystości w budynku oraz na przynależących do niego terenach czy regularne pobieranie opłat czynszowych. Zwróć również uwagę, czy w swojej ofercie wspomnieli o bezpieczeństwie mieszkańców czy osób przebywających na terenie nieruchomości. Bardzo istotne jest bowiem regularne dbanie o stan techniczny budynku, a w szczególności regularne sprawdzanie drożności przewodów i stanu technicznego instalacji gazowej, jeśli taka jest w budynku. Co więcej, to właśnie zarządca nieruchomości ma obowiązek zadbać o części wspólne budynku. To także on jest reprezentantem zarówno właściciela, jak i mieszkańców czy wynajmujących podczas rozmów z organami zewnętrznymi. Najważniejsze jest jednak prowadzenie dokumentacji - zarówno tej finansowej, jak i technicznej.